Пролет в Трансилвания
Телефон: +359 896 583 561
Авторски маршрут разработен от Планина за всеки
Историко-географската област Трансилвания е разположена основно в централна Румъния. Границите ѝ са великите Карпати на юг, изток и север, а на запад се докосва до Унгария. Славата ѝ далеч не се ограничава с Дракула, замъците и вампирите. Великолепната природа и уникалните ѝ градове и села са световно известни.
В това приключение ще се докоснем до малка част от планините на Трансилвания или по-точно до Западно Румънските планини, познати още като Апусени. Планината е самостоятелен масив, отделен от Карпатите от обширното трансилванско плато. Апусени се делят на много отделни планини, като ние ще бродим из едни от най-красивите измежду тях – Бихор, Мунтеле маре, Металифери и Траскъу.
Макар и само за седмица, ще се докоснем до красотите на този райски кът, до чудната архитектура на тамошните селца и градчета, до питателната храна и гостоприемството на местното население. През пролетта района е изключително красив и оставя незабравими спомени в съзнанието на всеки.
Акценти:
- Изкачване на Кукурбата маре (1849) – първенецът на Апусени
- Изкачване на Мунтеле маре (1826) – първенецът на едноименната планина
- Забележителното село Риметеа с планините наоколо
- Ледената пещера Скаришоара
- Потопеното село Геамана и загадката Роша Монтана
- Карстовият резерват Скарита–Белиора
- Феноменалната природа на Трансилвания
- Великолепна местна кухня и гостоприемство
Планински преход от поредицата Моето лудо, лудо лято.
Времетраене: 5-8 часа.
Денивелация: 500-1000 метра.
Терен: предимно пътеки и горски пътища, продължителни изкачвания/спускания по полегати склонове или кратки такива, но по-стръмни склонове. Възможно преминаване на къси участъци без пътека.
Предишен опит в планината: не е необходим, но е желателен.
Подходящ за: хора в сравнително добро физическо състояние.
Подробности за маршрута:
Преходите по дни могат да бъдат размествани, според метеорологичните условия в района.
Рано сутринта тръгваме от София и пътуваме до градче в сърцето на планината Апусени. Настаняваме се в хотел, който ще ни бъде база през следващата седмица. Вечеря и нощувка.
За първи ден от нашите преходи сме избрали преход до първенеца на планината Мунтеле маре. Едноименният връх (1826) е красив, огромен и много панорамен. Преходът започва от курорта Бускат. По панорамен коларски път изкачваме върха. Интересни скални образувания ни радват в непосредствена близост до котата. Просторът е забележителен! Погледът достига до Южните Карпати и половин Трансилвания. На връщане към курорта изкачваме и по-ниския съсед Пиетреле Марунте (1731). Връщаме се към хотела за вечеря и нощувка.
Преход за деня: около 6 часа.
Денивелация: около 450 метра в посока.
Насочваме се към първенеца на планината – връх Кукурбата маре (1849). Намира се в планината Бихор и често е познат със същото име.
След обилна и вкусна закуска поемаме към високопланинския курорт Вартоп. Оттам започва нашето изкачване на първенеца. Пътеката е по билната линия и почти през цялото време е на открито. Ширят се незабравими панорами към цялата планина. По пътя към върха изкачваме още два, по-ниски върха. По обедно време достигаме връхната кота. Спиращите дъха панорами радват окото ни. Виждат се далечните Карпати, като се открояват Фагараш, Ретезат и Паранг. Планината Апусени е пред нас с цялото си великолепие. Имаме достатъчно време за обяд и почивка преди да поемем по обратния път. Според обстановката на място може да предприемем слизането в друга посока по кръгов маршрут, но това ще бъде преценено на място. Връщаме се към хотела за вечеря и нощувка.
Преход за деня: около 8 часа.
Денивелация: около 900 метра в посока.
Днешният ден е посветен на загадките и мистерията на един специален район.
След закуска се отправяме към Роша Монтана. В района на селцето се намира най-старата златна мина в Европа. В нея се е добивало злато още от римската епоха. Има много мистика и история в това село, като повече ще научим на място. Природата е приказна и преходът ни я показва. След обяд се насочваме към близкото селце Геамана. За да бъдем по-точни: това, което е останало от селцето. В едно токсично езеро е останала само камбанарията на местната църква, която стърчи в средата на езерото. За трагичната история на това село ще научим на терен. Вечеря и нощувка в хотела
Преход за деня: около 5-6 часа.
Денивелация: 350-400 метра в посока.
С отварянето на очите си повтаряме едно име: Риметеа – едно от най-любимите ни местенца в тукашните планини. По същество Риметеа е румънското име на едно село, населено с етнически унгарци. На унгарски името на селото звучи Тороцко, което в превод значи „гърлото“. Старите къщи от края на 19-ти век са забележително местно строителство! Феноменално село, а още по-феноменален е масивът, който се извисява над селото! Разбира се нашата цел за деня е именно той. Изкачването на връх Пиятра Секуулуй (1129) е много мотивиращо. Картините, които се откриват отвисоко са забележителни. След изкачването на още един връх се спускаме към селото по кръгов маршрут. В местен ресторант с вкусна храна се наслаждаваме на този ден. Връщаме се към хотела за вечеря и нощувка
Преход за деня: около 5.5 часа.
Денивелация: около 600 метра в посока.
Днешният ден го посвещаваме на уникална ледена пещера Скаришоара. Намира се в природния парк Апусени и представлява невероятна подземна феерия от красота. За да се впуснем в нея ще ни трябват топли дрехи и челници. Пещерата е туристически обект и пътеките долу са напълно обезопасени за всеки. В добавка към днешния ден ни предстои красив преход из гъстите гори на планината в района.
Преход за деня: около 4 часа.
Денивелация: около 400 метра в посока.
След закуска се насочваме към поредното вълшебно място в Апусени – карстовият резерват Скарита Белиора. Един скален рай със своите образувания, пещери и зъбери. Районът изобилства от зеленина, красиви цветни полянки и забележителни панорами. По билото поляните са обсипани с невероятно красивата безстъблена тинтява, която е едно от националните цветя на Румъния, като дори е изрисувана на румънските банкноти. Правим кръгов панорамен маршрут на района с достатъчно време за почивки и снимки. Връщаме се за последна нощувка в хотела.
Преход за деня: около 6.5 часа.
Денивелация: около 650 метра в посока.
В ранните часове на деня отпътуваме към България. Прогнозно прибиране в София: около 20 ч.
Цена: 568 лв.
Цената включва:
- Водаческа услуга за периода
Цената не включва:
- Транспортни разходи: София–Апусени–София и местни трансфери – около 200 лева
- Седем нощувки със закуски в хотел – около 500 лева
- Застраховка за периода (застраховка извън България с включени разходи за планинско издирване и спасявяне) – около 30 лева
- Входни такси за забележителности
- Лични разходи за храна, напитки и други
Предложението ни за транспорт, нощувки и застраховка не е обвързващо и всеки записал се кандидат може да ползва собствен транспорт, предпочитано място за нощувка и лична застраховка.
Записването става след превеждане на 200 лв. капаро по сметка:
Алианц Банк България
BG32BUIN95611000645822
Александър Йосифов Йосифов
Основание за плащане: Трансилвания
Потвърждение на телефон или лично съобщение във Фейсбук до 31 март 2025 г.
Водачът си запазва правото да променя, съкращава или отменя някои от преходите при наличието на условия, застрашаващи живота и здравето на участниците.
- Раница с обем 25-35 литра и дъждобран за нея
- Сак/раница, куфар за основния багаж
- Обувки – туристически, високи, с мембрана и средно твърда подметка
- Чорапи – туристически (според сезона)
- Облекло – според сезона и очакваните температури в планината:
- Първи слой: функционално бельо (изкуствена материя или мерино)
- Втори слой: полар
- Трети слой: яке с мембрана и туристически панталон
- Дъждобран (който ползва)
- Кърпа за глава, шапка
- Гети – препоръчителни
- Ръкавици
- Осветление – челник със заредени батерии
- Туристически щеки – препоръчителни
- Слънцезащитни очила
- Аптечка с необходимите медикаменти и превързочни материали, вкл. слънцезащитен крем с фактор 30+
- Джобно ножче
- Кибрит/запалка
- Облекло за свободното време – гуменки/сандали/джапанки, тениска, панталон, полар
- Съд за вода с обем според личната консумация за ден
- Храна и напитки – според личните предпочитания
- Лични документи