
Лято в Загражден
ЗА ЗАПИСВАНИЯ
Телефон: +359 885 148 508
Съжаляваме, но всички места в момента са заети!
Авторски маршрут разработен от Планина за всеки
Има едно необикновено място в Родопа, в което са събрани всичките й прелести – високи върхове, дълбоки долини, вековни гори, тучни поляни, каменни исполини с изумителни форми, скални мостове с реки под тях и малки махали пръснати по стръмни склонове, до които водят само кози пътеки. Това е територията около несъществуващата вече махала Карамуш, прекръстена на Кормисош – късче от рая за дивите животни или място, в което се влюбваш от пръв поглед и завинаги.
Наоколо витаят много легенди за загадъчните личности на Момчил юнак и Йени кан баба. Каква е била съдбата на село Иноглово? Кои са предишните имена на най-високите върхове в района – Преспа и Свобода и с какво са свързани те? Това са само част от въпросите, които разпалиха интереса ни към тези места и на които заедно ще потърсим отговори.
Родопа е нежна красавица, но в Кормисош е по-скоро мъжко момиче. Ще имаме възможността заедно да се насладим на суровата ѝ красота по възможно най-елегантния начин, защото тя ще ни напътства и ще бди над нас.
Акценти:
- Върхове: Гребенарова чука, Проглед, Малева чука, Тузлата
- Водопади: Гюмбюртията и Свети Дух
- Скален мост в местността Шапран дупка
- Изоставени махали: Имеровци, Стамболовци, Черневци, Чакъровци
- Китни родопски села: Белица, Загражден, Вълчан дол, Стърница и Манастир
- Вероятност за снимки на диви животни – елени, сърни, муфлони и диви кози
Планински преход от поредицата Върхове, върхове, Забравените села на България.
Времетраене: 5-8 часа.
Денивелация: 500-1000 метра.
Терен: предимно пътеки и горски пътища, продължителни изкачвания/спускания по полегати склонове или кратки такива, но по-стръмни склонове. Възможно преминаване на къси участъци без пътека.
Предишен опит в планината: не е необходим, но е желателен.
Подходящ за: хора в сравнително добро физическо състояние.
Подробности за маршрута:
Пътуваме от София в 7.00 ч. Придвижвайки се към дебрите на Кормисош спираме по пътя, за да се насладим на скалния мост в местността Шапран дупка и на водопад Гюмбюртията. Чуваме крясъкa на ястреб и вдигаме глави – високо над нас скално шило сякаш пронизва небето… Днес целта ни е да се потопим назад във времето в долината на Хамбар дере, откъдето идва историята на млад майстор пресъздадена великолепно от Николай Хайтов в „Изпит“. Разказът завършва с фразата: „…ала никой не беше яздил бесна каца в Хамбар дере…“. Ние няма да яздим каца, но ни предстои разходка до няколко от изоставените махали в района. Отсядаме в село Загражден, в уютен семеен хотел с много гостоприемни стопани, където майстор-готвачът е факир на родопските специалитети.
Преход за деня: около 6 часа.
Денивелация: +450 / -450 метра.
Разстояние: 11 км.
Днес се движим по един от най-впечатляващите участъци от международния маршрут Е8. Започваме с „обяздване“ на Родопското конче и по остатъците от античен път се изкачваме към района на Аква тепе. Околността на ловната хижа е особено романтично място. Продължаваме към панорамния връх Проглед. Стъпвайки на него се озоваваме в центъра на тази родопска вселена – от едната ни страна е дивотията около река Боровица, от другата е дълбоката долина на Белишка река с исполините Преспа и Свобода високо над нея, а зад гърба ни са Караджов камък и Беланташ. На връщане се отбиваме до Гребенарова чука, за да се полюбуваме още на всичко наоколо. Стоим, съзерцаваме и не ни се тръгва.
Преход за деня: около 7 часа.
Денивелация: +400 / -400 метра.
Разстояние: 13 км.
Навлизаме в гъстите гори около тукашните първенци – Преспа и Свобода. Днес е ден за легенди. Надяваме се красавицата Родопа да ни представи нещата най-достоверно и правдиво. По пътя слушаме за войводите Стоян, Чило и Вълчо, за геройството на иногловеца Ангел, научаваме легендите за имената на местности като Бъхтярица, Ангелова каба, Гроба и Кара колас. Вървим към изгубеното Иноглово водени от красавицата, вдишваме с пълни гърди чист планински въздух, гледаме с широко отворени очи и не можем да се наситим на цялата тази прелест и хармония.
Преход за деня: 8 часа.
Денивелация: +600 / -600 метра.
Разстояние: 19 км.
В Загражден много хора снимат стария мост, а ние минаваме по него, за да се озовем в околностите на китното селце Вълчан дол и да се разходим до една от изоставените махали наоколо. Нас от вълци не ни е страх, така че смело напред. И днес ни очакват страхотни гледки към други части на планината, към долините на Дермен дере и Давидковска Малка Арда, към връх Свобода, абе изобщо… към Родопа.
Преход за деня: 7-8 часа.
Денивелация: +650 / -650 метра.
Разстояние: 17 км.
Насочваме се към високите части на Преспанския дял. Отново се движим по участъци от маршрута Е8. Изкачваме връх Тузлата и пред очите ни се разкриват шеметни панорами във всички посоки. Тук е снимана една от уводните сцени във филма „Време разделно“, но за това повече от водача на място.
С транспорта продължаваме към второто по височина село в България – Манастир, където ни очаква приятна разходка до водопада Свети Дух и параклисите около него. Взимаме си довиждане с красавицата Родопа и сядаме в любимо заведение да обменим мисли, чувства и емоции от изминалите дни, а защо не и да начертаем планове за нови приключения…
Преходи за деня: 5-6 часа.
Денивелация: +300 / -300 метра.
Разстояние: 12 км.
Цена: 204 лв.
Цената включва:
- Правоспособен планински водач
Цената не включва:
- Транспорт (личен, споделен)
- 4 нощувки в семеен хотел (100 лв. на човек в двойна стая)
- Храна и напитки
- Лични разходи
- Планинска застраховка за периода
Записването става след превеждане на 100 лв. капаро по сметка:
Обединена българска банка ОББ
IBAN: BG37UBBS80021089453540
Ивайло Павлов Христов
Основание за плащане: Загражден
Потвърждение на телефон или лично съобщение във Фейсбук до 1 август 2023 г.
Участниците в събитието е необходимо да имат планинска застраховка за периода на провеждането му.
Водачът си запазва правото да отмени или промени маршрутите при очаквани неблагоприятни метеорологични условия с цел безопасност.
- Раница с обем 25-35 литра и дъждобран за нея
- Сак/раница за основния багаж
- Обувки – туристически, високи, с мембрана и средно твърда подметка
- Чорапи – туристически (според сезона)
- Облекло – според сезона и очакваните температури в планината:
- Първи слой: функционално бельо (изкуствена материя или мерино)
- Втори слой: полар
- Трети слой – яке с мембрана и туристически панталон
- Дъждобран (който ползва)
- Кърпа за глава, шапка
- Гети – препоръчителни
- Ръкавици
- Осветление – челник със заредени батерии
- Туристически щеки – препоръчителни
- Слънцезащитни очила
- Аптечка с необходимите медикаменти и превързочни материали, вкл. слънцезащитен крем с фактор 30+
- Джобно ножче
- Кибрит/запалка
- Облекло за свободното време – гуменки/сандали/джапанки, тениска, панталон, полар
- Съд за вода с обем според личната консумация за ден
- Храна и напитки – според личните предпочитания
- Лични документи