
Лято в Кожари
ЗА ЗАПИСВАНИЯ
Телефон: +359 885 148 508
Предстоят ни пет вълнуващи дни из околностите на село Кожари, където асфалтовият път свършва, но започват приключенията. Предлагаме Ви активна почивка сред красотата на Родопите, съчетаваща разнообразни по натоварване преходи, вкусната домашно приготвена храна и истинското родопско гостоприемство на Галя – една от най-работливите и сърцати жени в Родопите, която е наш приятел. Ще се настаним в новата база на къща за гости Кума Лиса, която е тип семеен хотел, но ще се храним на култовата тераса на Галя с изглед към гората и реката, където понякога излизат сърни.
Ще Ви води човекът, който е картографирал всичко в района, а преходът през последния ден се предлага за пръв път на пазара.
Въпреки, че обективно по нашата скала сме класифицирали като Умерено натоварващо нивото на трудност на преходите в събитието, то се препоръчва за хора в сравнително добра физическа форма.
Акценти:
- Върховете Картала (Орлец), Виденица (Гьоз тепе)
- Изворът на река Въча
- Скалните феномени: Орфеево сърце, Лековития камък и Сърцето на Орфей
- Меандрите на река Буйновска
- Запознаване с остатъците от съоръжения служили за охрана на границата в миналото
- Мемориалният комплекс Венковата вода
- Красиви панорами към Родопите и Боздаг
Планински преход от поредицата По границата на България, Върхове, върхове.
Времетраене: 5-8 часа.
Денивелация: 500-1000 метра.
Терен: предимно пътеки и горски пътища, продължителни изкачвания/спускания по полегати склонове или кратки такива, но по-стръмни склонове. Възможно преминаване на къси участъци без пътека.
Предишен опит в планината: не е необходим, но е желателен.
Подходящ за: хора в сравнително добро физическо състояние.
Подробности за маршрута:
Пътуваме от София в 7.00 ч. Нашата лятна ваканция започва с преход между селата Ягодина и Кожари, който смятаме да наречем „По стъпките на генерала“ в памет на наш приятел. И той като нас много обичаше Родопа, този район, местните хора и най-вече Галя. Решихме с нея да маркираме професионално маршрута, който той е обозначил с подръчни средства преди десетина години. За целта не само минаваме по трасето, ами вършим и една полезна работа – запис и заснемане на позициите на бъдещите марки и табели. Грижа за това естествено има водачът, но му трябва и един доброволец за писар. Малко преди Кожари минаваме през мемориалния комплекс Венковата вода и научаваме каква е историята му.
Преход за деня: 5-6 часа.
Денивелация: +500 / -300 м.
Разстояние: 14 км.
Целта ни за днес е връх Картала, намиращ се на държавната граница. Пътят ни е покрай меандрите на планинско поточе. Неусетно потъваме в красиви иглолистни гори и започваме плавно изкачване към върха. Там ни очаква изненада – реставрирана граничарска вишка, от която се разкриват спиращи дъха панорами във всички посоки, докъдето погледа стига. От водача научаваме повече какво се вижда, както и какви са били функциите на различните съоръжения за охрана на границата през последния един век. Правим почивка за обяд. На връщане минаваме по друг маршрут за разнообразие.
Преход за деня: около 6 часа.
Денивелация: +450 / -450 м.
Разстояние: 15 км.
Отправяме към едно от местата, за които се предполага, че е било светилище на Дионис – връх Виденица. По горски път плавно набираме височина. Около нас са се ширнали тучни родопски ливади. Веднъж достигнали превала, навлизаме в по-диви гори, където се е притаило Орфеево сърце. Минаваме покрай красиво езеро, а малко преди Виденица ни чака Сърцето на Орфей. От върха, който е доста обзорен, се вижда като на длан граничното било, Боздаг в гръцка територия, а при ясно време Алиботуш (Славянка) и Пирин. На слизане от върха се промушваме през Лековития камък за здраве и се спускаме към Буйново по различен маршрут.
Преход за деня: около 9 часа.
Денивелация: +700 / -700 м.
Разстояние: 24 км.
Разходката ни започва покрай меандрите на река Буйновска. По полегат горски път, а след това и по пътека достигаме извора на реката, който от няколко години е превърнат в туристическа забележителност – извор на Въча. На място от водача научаваме подробности за изворите на реката. След това се качваме до границата и напускаме маркираните туристически маршрути, за да навлезем в по-диви гори, в които туристи не ходят. Връщаме се в Кожари по друг път. Следобедът може да се уплътни с посещение на храма в селото, а вечерта отново сме на терасата и се наслаждаваме на вкусни гозби, заслушани в песента на птиците.
Преход за деня: около 5 часа.
Денивелация: +300 / -300 м.
Разстояние: 12 км.
Преходът ни започва от китното селце Беден кацнало високо на южните склонове на Чернатица. По горски пътища плавно набираме височина и пред нас се разкриват все повече и повече гледки към тази непозната страна на рида, както и към съседните дялове – Мурсалица, Велийшко-Виденишки, Девинска и Баташки планини. В един момент излизаме на емблематичните за Родопите обширни поляни, откъдето зърваме и първенеца на Чернатица – красавеца Голям Персенк. Естествено минаваме и покрай стари къщурки с автентични покриви от тикли устояли проверката на времето. Идва времето за слизане към транспорта, а на нас не ни се тръгва от тук. Можем само да скътаме частица от тази красота в себе си и мислено да си обещаем, че някой ден пак ще се върнем…
Преход за деня: около 8 часа.
Денивелация: +500 / -500 м.
Разстояние: 23 км.
Цена: 204 лв.
Цената включва:
- Правоспособен планински водач
Цената не включва:
- Транспорт (личен, споделен)
- 4 нощувки в къща за гости (100 лв. на човек в двойна стая със собствен WC)
- Храна и напитки
- Лични разходи
- Планинска застраховка за периода
Записването става след превеждане на 100 лв. капаро по сметка:
Обединена българска банка ОББ
IBAN: BG37UBBS80021089453540
Ивайло Павлов Христов
Основание за плащане: Кожари
Потвърждение на телефон или лично съобщение във Фейсбук до 21 юни 2023 г.
Част от преходите са в Граничната ивица, за посещение на която се изисква уведомяване на Гранична полиция. Затова е необходимо всеки участник в групата да изпрати своите три имена и ЕГН на ел. поща: ivaylo@planinazavseki.com
Участниците в събитието е необходимо да имат планинска застраховка за периода на провеждането му.
Водачът си запазва правото да отмени или промени маршрутите при очаквани неблагоприятни метеорологични условия с цел безопасност.
- Раница с обем 25-35 литра и дъждобран за нея
- Сак/раница за основния багаж
- Обувки – туристически, високи, с мембрана и средно твърда подметка
- Чорапи – туристически (според сезона)
- Облекло – според сезона и очакваните температури в планината:
- Първи слой: функционално бельо (изкуствена материя или мерино)
- Втори слой: полар
- Трети слой – яке с мембрана и туристически панталон
- Дъждобран (който ползва)
- Кърпа за глава, шапка
- Гети – препоръчителни
- Ръкавици
- Осветление – челник със заредени батерии
- Туристически щеки – препоръчителни
- Слънцезащитни очила
- Аптечка с необходимите медикаменти и превързочни материали, вкл. слънцезащитен крем с фактор 30+
- Джобно ножче
- Кибрит/запалка
- Облекло за свободното време – гуменки/сандали/джапанки, тениска, панталон, полар
- Съд за вода с обем според личната консумация за ден
- Храна и напитки – според личните предпочитания
- Лични документи