Златна есен в източните Карпати – Говерла, Родна и Марамуреш
Телефон: +359 896 583 561
Авторски маршрут разработен от Планина за всеки
Източните Карпати са забележителен планински рай. Три от най-красивите планини са Родна, Марамуреш и Чорногора (Черна гора). Диви, изумителни, автентични и непознати за мнозина. Може да използваме много епитети, за да ви ги опишем, но всеки планинар трябва да ги види, усети и преживее неповторимостта им.
Говерла (2061) е първенецът на Украйна и е разположен в планината Чорногора. Украинските Карпати са известни с незасегнатите си пейзажи, автентичния вид на селцата си, гостоприемството на местните хора и дивите гори, изпълнени с живот.
Родна е най-високата планина в източните Карпати. Често я наричат „румънските Алпи“ поради релефа си. Първенецът Пиетросул (2303) е най-високият връх не само в планината, а и на целите източни Карпати. Изчакването на върха е предизвикателно и запомнящо се изживяване. В планината са разположени още десетки върхове над 2000 метра и красиви езера, сгушени в подножието на главното било.
Марамуреш е една от най-дивите румънски планини. Безкрайните масиви и върволица от върхове са истинска мечта за всеки планинар. Първенецът – връх Фаркъу (1957) е помпозен и много красив връх. Планината е дала името и на цялата историко-географска област в тази част на Румъния.
В разгара на златната есен планините са обагрени с цялата възможна палитра и магия на най-красивия сезон. Целият район е запазил традиционния си характер на живот – автентични села, великолепна кухня, гостоприемство на местните и още много, много.
Потопете се в най-красивото преживяване тази есен и усетете магията на източните Карпати.
Акценти:
- Изкачване на връх Говерла (2061) – първенец на Украйна
- Изкачване на връх Пиетросул (2303) – първенец на Родна и на източни Карпати
- Изкачване на връх Фаркъу (1957) – първенец на Марамуреш
- Изкачване на още забележителни върхове в Родна и Марамуреш
- Магията за златна есен
- Традиционни села, начин на живот и великолепна кухня от областта Марамуреш в Румъния и Закарпатието в Украйна
- Единственото в света „Весело гробище“
- Преходи с леки раници
- Една седмица неповторим планински рай в източните Карпати
Планински преход от поредицата Моето лудо, лудо лято.
Времетраене: над 8 часа.
Денивелация: над 1000 метра.
Терен: предимно пътеки, продължителни изкачвания/спускания по стръмни склонове. Движение без пътека през труден терен – обрасло, паднали дървета, големи камъни.
Предишен опит в планината: задължителен.
Подходящ за: хора в добро физическо състояние.
Ситуацията в Украйна:
Намиращ се в Закарпатието връх Говерла е може би най-спокойното място в Украйна. Военните действия и фронтовата линия са далеч на изток. Хората тук се опитват да живеят по нормален начин и туризмът е един от малкото им източници на доход. Преобладават туристи от Украйна, съседната Румъния и най-вече от Полша. Изключително мили и чистосърдечни местното население ще направи нашия престой незабравим спомен. Все пак в цялата държава има обявено военно положение и с някои неща трябва да се съобразяваме – след 23 часа се гаси осветлението и е забранено излизането навън. Често спира тока и това за съжаление към този момент е ежедневие.
Влизането на територията на Украйна е на собствена отговорност. Българските застрахователи не поемат застраховки за държави с военно действие. За престоя ни в Украйна е нужен валиден международен паспорт.
Повече информация може да прочетете на страницата на МВнР.
Подробности за маршрута:
Много ранно тръгване от София и пътуване до градче в подножието на планината Родна. Настаняване в хотел. Вечеря и нощувка.
За първи ден на нашето пътешествие сме избрали забележителен кръгов маршрут по билото на Марамуреш. След закуска и кратък трансфер достигаме до високопланински проход, от който започва нашият преход за деня. Движим се по билната линия на масива Черчану, изкачвайки последователно няколко върха и достигаме до едноименния връх (1846). Черчану е изключително обзорен връх, като най-впечатляващи са панорамите към съседната планина Родна. Удивляваме се на безкрайните върхове и масиви край нас. Продължаваме по билото, спускайки се към шарената есенна гора на планината и градчето Борша. Целият маршрут е много панорамен и ни дава представа за шеметната седмица, която ни предстои. Вечеря и нощувка в хотела.
Преход за деня: около 6 часа.
Денивелация: +700 / -1300 метра.
Живописното градче Борша, в което нощуваме е разположено между Марамуреш и Родна. Буквално от края на града започват първите възвишения на планините и това го прави изключително подходящо за изходен пункт към високите части на планината.
След обилна и вкусна закуска се насочваме към първенеца на Родна. Връх Пиетросул, висок 2303 метра е първенец и на целите източни Карпати. Впечатляващ връх! Разположен леко встрани от главното било, Пиетросул предлага спиращи дъха панорами към цялата планина, към езерото под върха и към околните планини. Започваме нашият преход от забележителен православен манастир, построен по традиционен начин изцяло от дърво. Пътят нагоре е силно мотивиращ и много красив. В подножието на върха е разположено искрящо високопланинско езеро, от което нагоре пътеката навлиза в алпийската част на планината. Още малко усилия и достигаме до връхната кота. Няма да ви разказваме повече. Ще го видите на място. Слизаме отново към изходния пункт. Вечеря и нощувка в хотела.
Преход за деня: около 10 часа.
Денивелация: над 1000 метра в посока.
В този ден ни предстои друг много личен връх в Родна – Гъргълъу (2159). Разположен в центъра на планината, върхът е идеалното панорамно място за опознаване на целия масив. Разположеното под върха езеро прави мястото изключително фотогенично и магично. Преходът е полукръгов, динамичен и много красив.
Преход за деня: около 7 часа.
Денивелация: около 850 метра в посока.
След традиционна закуска и кратък трансфер започва нашия преход към първенеца на Марамуреш – връх Фаркъу (1957). Поредното планинско бижу в планината. Върхът е разположен над езерото Виндерел, в далечния край на планината. Диво, запомнящо се и много красиво място. Преходът е кръгов и е почти изцяло панорамен. Автентично планинарстване в най-чистия му вид.
Преход за деня: около 10 часа.
Денивелация: над 1000 метра в посока.
След закуска и с нужния ни багаж потегляме към Украйна. По пътя се отбиваме до забележителното и уникално Весело гробище (Merry cemetery) – единствено в света, то е притегателно място за всички туристи, посещаващи този район на Румъния. Повече за самото гробище ще научим на място. Пресичаме границата и пътуваме из украинското Закарпатие. Наслаждаваме се на живописни пейзажи, традиционни селца и градчета и гостоприемството на местните хора. Настаняваме се в местен хотел и ни предстои кратка, но много красива разходка из планината Чорногора. Вечеря и нощувка.
Преход за деня: около 3 часа.
Денивелация: около 250 метра в посока.
Ден за първенеца на Украйна. Връх Говерла (2061) е много красив връх. Характерното му тяло се вижда отдалеч и е притегателен център за планинари от цяла Украйна и Европа. Има много начини за изкачване на върха. Ние си избираме малко по-дълъг, но според нас най-красив маршрут. Преходът е почти изцяло панорамен, билен и много вълнуващ. По пътя си изкачваме още няколко по-ниски върха. Гората наоколо е палитра от есенни цветове. Запомнящ се ден. След прехода преминаваме отново в Румъния и се настаняваме в същия хотел, както в предните дни. Вечеря и нощувка.
Преход за деня: около 7 часа.
Денивелация: над 1000 метра в посока.
Пореден и последен ден от вълнуващото ни приключение. Остава ни още едно място, което копнеем да ви покажем – върховете Инеу (2279) и Инеут (2222). Прекрасни и предизвикателни! Изнесени леко в източна посока по главното било на Родна, те предлагат друга гледна точка към планината. Разположените отдолу две езера – Лала мика и Лала маре са истински планински перли. Много красив и мотивиращ маршрут.
Преход за деня: над 10 часа.
Денивелация: над 1000 метра в посока.
В много ранните часове на неделния ден отпътуваме обратно към България. Прогнозно прибиране в София около 9 ч. вечерта.
Цена: 678 лв.
Цената включва:
- Водаческа услуга за периода
Цената не включва:
- Транспорт: София–Румъния–Украйна–София и вътрешни транфери – около 300-350 лв.
- Нощувки: 8 нощувки в хотел (двойни стаи) с включена закуска на цена около 650 лв.
- Застраховка: пълна застраховка за пътуване в чужбина плюс разходи за издирване в планината на стойност 10 000 евро – около 35-40 лв.
- Входни такси за забележителности – при необходимост
- Лични разходи за храна, напитки и други
Предложението ни за транспорт, нощувки и застраховка не е обвързващо и всеки записал се кандидат може да ползва собствен транспорт, предпочитано място за нощувка и лична застраховка.
Записването става след превеждане на 250 лв. капаро по сметка:
Алианц Банк България
BG32BUIN95611000645822
Александър Йосифов Йосифов
Основание за плащане: Марамуреш 2025
Потвърждение на телефон или лично съобщение във Фейсбук до 1 септември 2025 г.
Водачът си запазва правото да променя, съкращава или отменя някои от преходите при наличието на условия, застрашаващи живота и здравето на участниците.
- Раница с обем 25-35 литра и дъждобран за нея
- Сак/раница за основния багаж
- Обувки – туристически, високи, с мембрана и средно твърда подметка
- Чорапи – туристически (според сезона)
- Облекло – според сезона и очакваните температури в планината:
- Първи слой: функционално бельо (изкуствена материя или мерино)
- Втори слой: полар
- Трети слой: яке с мембрана и туристически панталон
- Дъждобран (който ползва)
- Кърпа за глава, шапка
- Гети – препоръчителни
- Ръкавици
- Осветление – челник със заредени батерии
- Туристически щеки – препоръчителни
- Слънцезащитни очила
- Аптечка с необходимите медикаменти и превързочни материали, вкл. слънцезащитен крем с фактор 30+
- Джобно ножче
- Кибрит/запалка
- Облекло за свободното време – гуменки/сандали/джапанки, тениска, панталон, полар
- Съд за вода с обем според личната консумация за ден
- Храна и напитки – според личните предпочитания
- Лични документи
Задължителен е международен паспорт валиден за периода на престой в Украйна!