
Мумджи дам, Хайдук таши и Виолетина поляна
ЗА ЗАПИСВАНИЯ
Телефон: +359 885 148 508
Преди десет години почти никой не беше чувал за махала Мумджи дам (оборът на Мумджи), но напоследък тя става все по-популярно място за пешеходен туризъм. От няколко телевизии бяха направени интервюта с един от малкото жители в района й, който гледа животни там. Мястото е наистина магнетично и в ранна пролет изглежда като зелен оазис сред суровия пейзаж наоколо. От махалата се разкрива хубава гледка към върховете Бездивен и Чиляка, както и към скалното светилище Саръ кая (Жълтата скала), кацнало на един от склоновете отсреща.
Скалният комплекс Хайдук таши (Хайдушки камък) незаслужено остава в сянката на Бели таши (Белинташ, Беланташ) и на Караджов камък, макар да се намира между тях. Скалният феномен предлага красиви гледки към по-известните си събратя, а до него се намира Виолетина поляна, която е особено зареждащо място.
Може ли една река да има пет имена? Ако искате да ги научите, заповядайте с нас на разходка два дни сред всичките тези красоти, където има много история, два дни през които ще видите множество малки махали, скални феномени и смайващи пейзажи.
Акценти:
- Изкачване на Хайдук таши и преход до Виолетина поляна;
- Преход до махала Мумджи дам;
- Уютна къща за гости.
Планински преход от поредицата Забравените села на България.
Подробности за маршрута
Среща на групата в село Врата, общ. Асеновград в 10.00 ч. – начало на услугата планински водач. Оставяме колите в Чотрова махала и поемаме към целта ни за днес Хайдук таши. Скоро пред нас се открива красива панорама – Бели таши, Хайдук таши и Караджов камък, а пред тях огромна скална порта. Да, ние сме точно натам, защото пътеката минава между двете части на скалния феномен Саръ таш, след това през още една махала и се спуска на серпентини към долината на р. Сушица. От долината на реката нашата цел изглежда още по-внушителна. Усилията нагоре си заслужават, а горе ще направим почивка за обяд и снимки. След това има два начина за достигане до Виолетина поляна. Кой от тях ще изберем зависи от възможностите на групата. От Виолетина поляна се връщаме обратно през друга махала към мястото ни за нощувка.
Преход: около 6 ч.
Дденивелация: – 400 / + 400 м.
Пътуваме с автомобил до село Три могили (около 45 мин.), което е изходна точка за пешеходния ни преход до махала Мумджи дам. Пътеката преминава над изоставена махала, а в долината на р. Гуньолар дереси се вижда Гуне махала. Откриват се гледки към главното преспанско било между Аква тепе и Сини връх. Вижда се и връх Чиляка, който е една от основните туристически атракции в района. Неусетно достигаме станалата доста популярна през последните няколко години махала Мумджи дам. Ако имаме късмет, може да си поговорим с Тунджер, който живее в района и гледа добитък. От Мумджи дам се виждат върховете Бездивен и Чиляка, както и скалното светилище Саръ кая разположено на отсрещния склон под Чиляка. Можем да надникнем отвисоко и в дълбоко врязаната долина на р. Боровица. Връщаме се в село Три могили по същата пътека – край на услугата планински водач. Отпътуваме от района, като по пътя може да се отбием за разбор на мероприятието в заведение в Асеновград.
Пешеходен преход за деня: около 5 часа.
Денивелация: – 260 / + 260 м.
Цена: 54 лв.
Цената включва:
- Правоспособен планински водач.
Цената не включва:
- Транспорт (личен, споделен);
- Нощувка в къща за гости (20 лв.)
- Планинска застраховка (2.50 лв.);
- Лични разходи за храна, напитки и други.
Записването става след превеждане на 30 лв. капаро по сметка:
Обединена българска банка ОББ
IBAN: BG37UBBS80021089453540
Ивайло Павлов Христов
Основание за плащане: Мумджи дам 2020 г.
Потвърждение на телефон или лично съобщение във Фейсбук до 17 юни 2020 г.
Преходът може да се отмени или маршрутът да се промени по преценка на водача при неблагоприятни метеорологични условия с цел безопасност.
- Раница: 25-35 л и сак за останалия багаж
- Обувки – високи, със средно твърда подметка, с дишаща и водоустойчива мембрана
- Чорапи – туристически (вкл. резервен чифт)
- Облекло:
- Първи слой: функционално бельо (горно и долно), дишащо и бързосъхнещо
- Втори слой: полар
- Трети слой – ветро и/или водозащитно яке и туристически панталон
- Кърпа за глава, шапка с периферия
- Гети – силно препоръчителни за допълнителна сигурност
- Осветление – челник със заредени батерии
- Съд за вода – минимум 1.5 л
- Храна и напитки за обяд в планината – според личните предпочитания
- Туристически щеки
- Слънцезащитни очила
- Медикаменти – аптечка с необходимите медикаменти и превързочни материали, вкл. слънцезащитен крем с фактор 30+
- Джобно ножче
- Кибрит/запалка
- Лични документи