От Хвойна до Смолян по най-дългата екопътека
ЗА ЗАПИСВАНИЯ
Телефон: +359 885 148 508
Авторски маршрут разработен от Планина за всеки
Най-дългият на Балканите трансграничен пешеходен екомаршрут Хвойна – Смолян – Арда – проход Елидже е създаден през 2008 г. с общите усилия на неправителствения сектор, местната власт и бизнеса в общините Чепеларе, Смолян, Рудозем и Ксанти, както и с финансовата подкрепа на програма ФАР-Трансгранично сътрудничество. По трасето дълго почти 200 км само на българска територия са разположени 13 природни красоти: резервати, защитени местности и природни забележителности. Целият маршрут се изминава за 12 дни.
Представяме Ви първата половина – от с. Хвойна до гр. Смолян. Ако искате да ви води човекът, който за пръв път през 2014/2015 г. е картографирал маршрута, елате с нас, за да изживеем заедно едно приключение.
Въпреки, че обективно по нашата скала за трудност сме класифицирали прехода като Умерено натоварващ, той се препоръчва за хора в сравнително добра физическа форма.
Акценти:
- Биоразнообразието на Родопите
- Природните забележителности Чудните мостове и Невястата
- Връх Церикова църква и каньонът под него
- Античният път под Персенк
- Множество параклиси
- Каньонът на водопадите
- Скалната огърлица на Смолян – Орфееви скали, Соколица, Невястата, Червената скала и Орлов камень
Планински преход от поредицата Моето лудо, лудо лято.
Времетраене: 5-8 часа.
Денивелация: 500-1000 метра.
Терен: предимно пътеки и горски пътища, продължителни изкачвания/спускания по полегати склонове или кратки такива, но по-стръмни склонове. Възможно преминаване на къси участъци без пътека.
Предишен опит в планината: не е необходим, но е желателен.
Подходящ за: хора в сравнително добро физическо състояние.
Подробности за маршрута:
Пътуваме от София в 8.00 ч. Началото на нашето пътешествие е в китното родопско село Хвойна, намиращо се в котловината Ропката (Долен Рупчос). Наливаме си вода от старата каменна чешма в центъра и поемаме нагоре. Минаваме покрай параклиса Св. Йоан Кръстител и започваме да се изкачваме към защитената местност Средни ливади, създадена с цел опазване на горите от бял бор в района. По време на прехода се наслаждаваме на гледките към селата Павелско, Хвойна, Малево и Орехово, както и на Радюва планина Белочерковския рид и Персенк. Спускаме се към с. Орехово, където се настаняваме в уютен семеен хотел.
Преход за деня: около 6 часа.
Денивелация: +800 / -500 метра.
Разстояние: 14 километра.
Отправяме се към местността Слънчеви поляни, където е хижа Кабата. Там правим почивка за обяд, след което се изкачваме на връх Церикова църква. Там има малък параклис и се откриват гледки към НАО Рожен, върховете Преспа, Свобода и Снежанка, както и към главното било на могъщия родопски дял Чернатица. Научваме преданието за името на върха. След това се спускаме в намиращия се под него красив каньон, където се среща балканският ендемит Родопски силивряк. Продължаваме към хижа Скални мостове. След като се настаним, може да отскочим до природния феномен Чудните мостове, който е сред Стоте национални туристически обекта.
Преход за деня: около 6 часа.
Денивелация: +800 / -200 метра.
Разстояние: 14 километра.
Основното изкачване за днес е към седловината Мезар гидик (Гробен проход), отделяща Голям Персенк от неговите подгласници. Подсичаме последния по добре запазен участък от античен път и се спускаме към местността Бялата вода – голяма поляна сред гъстата иглолистна гора. Продължаваме към Глухите камъни, където научаваме легендата за тях. Днес и утре следваме главното било на Чернатица, по което е минавала границата с Турция до Балканската война. Време е за обяд на хубава поляна и за лекция по въпроса, придружена от нагледни примери на местността. Следобед ни очакват гледки към Перелишкото било преди да се спуснем към хижа Изгрев, сгушена по склоновете на Кара балкан и предлагаща възможност за вечеря на тераса с невероятна гледка към НАО Рожен.
Преход за деня: 6-7 часа.
Денивелация: +400 / -300 метра.
Разстояние: 16 километра.
Поемаме към важния родопски кръстопът Мечо гробе, откъдето се открива страхотна панорама към село Гела, Турлата и Перелишкото било. След това идва ред и на гледката към Персенк, която е встрани от маршрута и се знае само от посветени. Табелки с родопски хумор, дело на местен зевзек радват окото покрай пътя. Обядваме в кът за отдих до параклиса Св. Пророк Илия, намиращ се на красива, обширна поляна. Остава ни да се качим до околностите на Мечи чал и да се спуснем към Пампорово, където се настаняваме в хотел.
Преход за деня: около 7 часа.
Денивелация: +300 / -450 метра.
Разстояние: 18 километра.
Чували ли сте за скалната огърлица на Смолян? Състои се от красиви зъбери заобиколили града от три страни. Днес и утре сме на повечето от тях. Изкачваме масива на връх Снежанка, и се спускаме към Орфееви скали, където според легендите митичният певец обичал да седи, да свири на арфа и да пее с неземния си глас. Оттам се открива чудна гледка към Смолянските езера. Продължаваме към скалната група Соколица, откъдето има невероятни панорами в почти всички посоки, а най-вече към края на маршрута – Циганско градище, Съдилището и прохода Елидже. Това е мястото за обяд и наслада на сетивата. Следваща спирка – Невястата, откъдето Смолян се вижда като на длан. Отбиваме се за малко до крепостта Калето и слизаме към Смолян. Настаняваме се в уютен семеен хотел.
Преход за деня: 7-8 часа.
Денивелация: +400 / -900 метра.
Разстояние: 18 километра.
Отправяме се към Червената скала, където се озоваваме по най-интелигентния начин, за да видим Смолян от друг ъгъл. Следва диво спускане към долината на Еленска река през места, където рядко ходят туристи. Пренасяме се в съседната долина – в резерват Сосковчето, за да преминем по кръгов маршрут през Каньона на водопадите. След кратък трансфер сме отново в хотела, за да отпразнуваме края на това пътешествие.
Преход за деня: 6-7 часа.
Денивелация: +600 / -1000 метра.
Разстояние: 13 километра.
Предлагаме Ви нещо като реклама на втората част на екомаршрута Смолян-Елидже – преход до Орлов камень, последният бисер в скалната огърлица на Смолян, откъдето се виждат най-добре всички останали. Завършваме подобаващо в битова механа в стара родопска къща, след което отпътуваме за София.
Преход за деня: 2-3 часа.
Денивелация: +300 / -400 метра.
Разстояние: 4 километра.
Цена: 198 лв.
Цена за редовни клиенти: 178 лв.
Цена за ранно записване до 27 юни: 178 лв.
Цената включва:
- Правоспособен планински водач
Цената не включва:
- Транспорт (обществен)
- 6 нощувки в хотели и хижи (около 150 лв.)
- Храна и напитки
- Лични разходи
- Планинска застраховка за периода
Записването става след превеждане на 100 лв. капаро по сметка:
Обединена българска банка ОББ
IBAN: BG37UBBS80021089453540
Ивайло Павлов Христов
Основание за плащане: Хвойна-Смолян
Потвърждение на телефон или лично съобщение във Фейсбук до 11 юли 2022 г.
Ранно записване с отстъпка до 27 юни 2022 г.
Водачът си запазва правото да отмени или промени маршрутите при очаквани неблагоприятни метеорологични условия с цел безопасност.
- Раница: 35-45 л
- Обувки – високи, със средно твърда подметка, с дишаща и водоустойчива мембрана;
- Чорапи – туристически (вкл. резервен чифт по време на преход)
- Облекло – подходящо за сезона и съобразено с очакваните температури в планината:
- Първи слой – функционално бельо, дишащо и бързосъхнещо
- Втори слой – полар
- Трети слой – ветро и/или водозащитно яке според сезона и туристически панталон
- Дъждобран
- Кърпа за глава, шапка с козирка или периферия
- Гети
- Ръкавици – тънки
- Осветление – челник със заредени батерии
- Съд за вода – минимум 2 л
- Храна и напитки за обяд в планината – според личните предпочитания
- Туристически щеки
- Слънцезащитни очила
- Медикаменти – аптечка с необходимите медикаменти и превързочни материали, вкл. слънцезащитен крем с фактор 30+
- Джобно ножче
- Кибрит/запалка
- Облекло за свободното време – гуменки/сандали, джапанки, тениска, панталон, полар
- Лични документи